A billentyûzet

( forrás: http://www.cab.u-szeged.hu/local/archi/1998/h734583/h734583.html )

 

A számítógépek - mostanáig (1997-ig) - a legelterjedtebb beviteli (INPUT) eszköze a billentyûzet. A grafikus operációs rendszerek elterjedése miatt ugyan az egér ugyancsak teret hódít, de azért a pálmát a billentyûzet tartja. A növekvõ a könyvelõi-, nyilvántartói-, szövegszerkesztõ-programokban mégis a billentyûzet játsza a legfontosabb szerepet. Persze vannak más INPUT specifikációk, mint például a track ball, fényceruza, vonal leolvasó, de egyik sem olyan nagy körben használatos, mint a billentyûzet. Én ezt a számítógépes hardvert szeretném bemutatni.

/ a billentyûzet más megnevezései: tastatúra, glaviatúra, keyboard /

A billentyûzet csoportosítása

Jelentõs különbség van az IBM PC XT-s valamint az AT változatokhoz használható billentyûzet adatátviteli lehetõségei között. A PC XT billentyûzet csak az egyes gombokhoz rendelt kódokat tudja elküldeni a gépnek. Az AT billentyûzet ezen kívül parancsokat is képes fogadni, melyekkel a kijelzõk állapotát, a gépelési sebességet, az üzemmódot lehet beállítani, a billentyûzetet tiltani, vizsgálni lehet. A kétirányú adatforgalom esetleges átviteli hibákat jelezni, az átvitelt ismételtetni képes.

A billentyûket három fõcsoportba sorolhatjuk billentyûik száma szerint is.

I. A kezdeti 84 gombos billentyûzet nem tartalmazta az ú.n. kurzormozgató billentyûket és a funkció billentyûk egy részét.

II. A 101 gombos billentyûzet már a kiegészült néhány funkció billentyûvel.

III. A 102 gombos billentyûzet pedig csak a "Macro" gombbal tartalmaz tóbbet, mint elõdje.

A billentyûk csoportosítása

A billentyûk három nagy csoportba tartoznak.

1. Az elsõ csoportot az írógépeken megszokott elrendezésû csoport, a fõcsoport alkotja. Ezek a billentyûk a kis- és nagybetûket, számokat és az írásjeleket tartalmazza. Itt találhatók még a Shift, Caps Lock, Control és Alt funkcióváltók is.

2. A második csoport a numerikus billentyûzet. Ez a jobboldalon található számokból valamint a Num Lock-ot, egy Enter-t , tizedes vesszõt és a 4 alapmûveleti karaktert tartalmazza.

3. A harmadik funkcióbillentyûk csoportja. Ez a biilentyûzeten fenn található F1, F2, ... F12 funkció billentyûket, valamint az Insert, Home, Page Up, Page Down, End, Delete, Pause, PrintScreen és Scroll Lock billentyûket tartalmazza.

Megkülönböztetünk egy "kisebb" negyedik csoportot is:

4. A negyedik csoport, a kurzormozgató gombok. Csoportját csak a 101 és 102 gombbal szerelt billentyûzeten alakították ki a numerikus és fõ billentyûcsoport között.

A billentyûzet (rövid) mûködésének leírása

A billentyûk értelmezése a különbözõ billentyûzeteknél hasonló. A lenyomott billentyû sorszámkódját továbbítják a számítógépnek. Az AT billentyûzet illesztõje a kódokat egy belsõ kódra, a scan kódra konvertálja. A karakter végleges kódja, a gomb értelmezése, funkciójának megállapítása a számítógép billentyûzetkezelõ rutinjának a feladata. A billentyûzet állapotsorát 2 bájton raktározza. Itt figyeli, hogy milyen állapotbillentyûk vannak már lenyomva. Egy-egy gombnak több jelentése lehet az éppen érvényben lévõ állapottól, valamint a billentyûvel együtt megnyomott funkcióváltó billentyûktõl függõen.

A funkcióváltó billentyûk a következõk:

A funkcióbillentyûk

Shift Ez a billentyûzet a kisbetûket alakítja nagybetûkké. Ha viszont a Caps Lock aktiválva van, akkor a nagybetûket kisbetûkké formázza.

Caps Lock Ha váltóbillentyû aktivált állapotban van, nem kell folyamatosan a Shift billentyût nyomvatartani, hogy nagybetûket irhassunk.

Control Jelentésmódosító gomb, csak a karakterrel együtt lenyomva hatásos.

Alt Jelentésmódosító gomb, csak a karakterrel együtt lenyomva hatásos. Valamint az Alt nyomva tartásakor a numerikus billentyûk segítségével az ASCII kódot érhetjük el.

(Pl.: az "a" betûjé Alt+97, az "A" Alt+65, Enter: Alt+13, Szóköz:Alt+255)

Num Lock A Num Lock váltóbillentyû a numerikus billentyûkön fejti ki hatását. Bekapcsolt állapotban a számokat, kikapcsolt állapotban a funkcióbillentyûk egy részét (Home, End, Stb.) érhetjül el. A Num Lock automatikus bekapcsolását, a gép újra indulásakor a CMOS Setup-ban állíthatjuk be.

Léteznek ú.n. fenntartott billentyûkombinációk, ezekre csak speciális esetekben hivatkozunk. Ilyenek például :

a Ctrl + Alt + Del - a számítógép meleg újra indítását eredményezi,

a Shift + PrintScreen - a képernyõ a számítógép memóriájába olvasása,

a Ctrl + Pause - a program futását állíthatjuk le vele.

A nemrégiben megjelent Natural Keyboardok az eddig helytelenül tartott kézálláson próbál javítani. Az írógépes billentyûket félbe "vágták" és külön harmadik résznek meghagyták a numerikus billentyûket. A helyes kéztartás mellett persze figyelni kell a helyes ülésre valamint a helyes fejtartásra is. Ügyeljünk arra is, hogy kezünk támasztva legyen gépeléskor.